Blog najlepsze otwieranie

Zapomniane zawody (szewc, ceglarz, ślusarz)

Home / Blog / Artykuły / Zapomniane zawody (szewc, ceglarz, ślusarz)

12 czerwca 2019

Świat nieustannie się rozwija, sprzyjając powstaniu nowych zawodów i wynalazków. Naturalną koleją rzeczy jest, że inne, rzadziej używane profesje i przedmioty powoli odchodzą w niebyt. Tak też się dzieje z niektórymi spośród zawodów. Mało kto zna i korzysta z usług takich profesjonalistów, jak szewc, ceglarz czy ślusarz. To błąd – ci wyspecjalizowani fachowcy niejednokrotnie pomogą nam w często krytycznych sytuacjach, między innymi w otwieraniu samochodu w Gdańsku czy skutecznej naprawie obuwia w czasie, gdy inni, rzekomo wszechstronni profesjonaliści nie dają sobie rady.

Szewc – ekspert od butów

Szewc jest specjalistą, który zajmie się wszelkimi mankamentami naszego obuwia – zepsutą podeszwą, uszkodzonym zamkiem czy zbyt małym rozmiarem, wymagającym rozciągnięcia. Naprawi on także zepsute skórzane paski oraz torebki, dając im drugie życie. Dawniej buty były lepszej jakości i z powodzeniem można ich było używać nawet przez kilka pokoleń. Stąd też, gdy zdarły się fleki czy odkleiła podeszwa, każdą parę oddawano do naprawy, by posłużyła jeszcze przez pewien czas. Dzisiejsze masowo produkowane egzemplarze są znacznie słabsze i często wymagają poprawek. Tymczasem w związku z tym, że obecnie ciężko znaleźć zakład szewski, w przypadku zepsucia obuwia zazwyczaj ląduje ono w koszu, zamiast być oddane do naprawy. Z tego też powodu zawód szewca powoli odchodzi w zapomnienie, ponieważ brak jest chętnych do oddawania butów do reperacji.

Ceglarz – znawca cegieł

W podobnej sytuacji znajduje się ceglarz. Ten fachowiec, zwany inaczej strycharzem lub cegielnikiem, zajmował się wyrobem cegieł. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w sprzedaży nie były dostępne współczesne pustaki. Do budowy wszelakich domów, stodół czy budynków gospodarczych zazwyczaj używano cegieł. Ich dostarczaniem zajmował się właśnie ceglarz. Odpowiednio formował i wypalał glinę, tworząc z niej twarde cegły, przydatne na każdej budowie. Aktualnie, w dobie wszechobecnych składów budowlanych i mnogości oferowanych materiałów, pustaki do wznoszenia budynków są produkowane w nowoczesnych fabrykach i łatwo dostępne w sklepach, powodując zanik nieprzydatnego już zawodu ceglarza.

Ślusarz – autorytet od metalu i zamków

Kolejnym zawodem, który powoli odchodzi w zapomnienie jest ślusarz. Gdańsk jest miejscem, gdzie nie brakuje dla niego zajęć. Zajmuje się on wszelkimi pracami związanymi z metalem oraz precyzyjną obróbką różnorodnych materiałów. Ten specjalista wykonuje takie usługi, jak:

  • Serwis i konserwacja zamków w drzwiach do budynków
  • Otwieranie zatrzaśniętych samochodów
  • Dorabianie kluczy
  • Naprawa i wymiana zamków drzwiowych po włamaniu
  • Precyzyjne tworzenie różnorodnych form z metalu

Jeżeli zatrzaśniemy swoje auto, otwieranie samochodu w Gdańsku warto powierzyć właśnie ślusarzowi. Nawet najlepsza pomoc drogowa nie otworzy tak szybko i skutecznie zablokowanych drzwi, jak ślusarz w Gdańsku. Szczególnie w nadmorskich kurortach, między innymi w Sopocie, Gdyni i Gdańsku otwieranie samochodów jest często potrzebne, gdyż nie brak jest rozkojarzonych turystów, zostawiających swoje kluczyki wewnątrz samoczynnie zamykających się pojazdów. W związku z tym, ten rzekomo zapomniany zawód bywa potrzebny także i dziś.

[ssba-buttons]

Otworzymy każdy zamek!

24h / 7dni w tygodniu

Zadzwoń

510 510 118