Blog najlepsze otwieranie

Wywiad z lokalnym ślusarzem w Gdańsku

Home / Blog / Artykuły / Wywiad z lokalnym ślusarzem w Gdańsku

16 kwietnia 2019

Ślusarz – zawód zapomniany, czy wciąż potrzebny w dzisiejszym, nowoczesnym społeczeństwie? Od kilku lat stopniowo zaczyna brakować specjalistów, umiejących pracować z metalem. Dzisiaj przedstawiamy wywiad z przedstawicielem tej zanikającej profesji, ujawniający tajniki pracy ślusarza w Gdańsku.

 

Jak to się stało, że został Pan ślusarzem?

Już od dziecka lubiłem bawić się w majsterkowanie i naprawiać różnego rodzaju przedmioty czy zabawki. Z fascynacją patrzyłem na tatę i dziadka zajmujących się spawaniem. Chyba stąd wzięło się moje zamiłowanie do branży ślusarskiej.

Czy trudno jest zostać ślusarzem?

Aby móc wykonywać pracę ślusarza, trzeba posiadać odpowiednią wiedzę teoretyczną i praktyczną. W tym celu należy ukończyć specjalny kurs w szkole policealnej, pozwalający na uzyskanie dyplomu ślusarza. Zazwyczaj trwa on półtora roku, i kończy się egzaminem. Gdy go pozytywnie zaliczymy, możemy zacząć pracę w zawodzie.

Czym może zajmować się ślusarz po ukończeniu takiego kursu?

Ślusarz wykonuje naprawdę obszerny zakres czynności. Oprócz najczęstszego profesjonalnego dorabiania kluczy czy wymiany zamków w drzwiach do domów lub samochodów, przeprowadzamy prace także trochę mniej kojarzone z zawodem. Budujemy różnorodne metalowe konstrukcje, wykonujemy naprawy wszelakich urządzeń. Ślusarz specjalizujący się w konstrukcjach stalowych będzie spawał i odpowiednio obrabiał metalowe elementy do budowy bram, hal czy mostów. Ślusarz samochodowy zdemontuje i naprawi niedziałające części w samochodzie. Jest też ślusarz domowy, który reperuje i tworzy części zamienne do urządzeń domowych, takich jak odkurzacze, pralki, zamki czy zawiasy.

Można powiedzieć, że ślusarz jest artystą, twórcą?

Dokładnie, poza wcześniej wymienionymi czynnościami wytwórczymi zajmujemy się również bardziej artystycznymi pracami, takimi jak tworzenie i naprawa zdobionych krat okiennych, metalowych mebli, okuć, świeczników i żyrandoli. W Gdańsku nie brakuje klientów, potrzebujących usług we wszystkich tych zakresach.

Gdzie można znaleźć zatrudnienie, posiadając dyplom ślusarski?

Ślusarz w Gdańsku może szukać pracy między innymi w firmach wytwarzających i obrabiających różnego rodzaju przedmioty z metalu, naprawiających sprzęt agd, wykonujących instalacje grzewcze i gazowe, w kuźniach zajmujących się kowalstwem artystycznym i użytkowym czy warsztatach naprawiających samochody.                                                                                                       

Czy ciężko jest być ślusarzem z dzisiejszych czasach?

Raczej nie można tak powiedzieć. Ja jestem bardzo zadowolony, że obrałem taką ścieżkę zawodową w swoim życiu. Ślusarzy jest coraz mniej, a zapotrzebowanie na ich pracę wcale nie maleje. Różne przedmioty niestety się psują i wymagają naprawy, której mało kto umie samodzielnie sprostać, nie posiadając odpowiedniego doświadczenia i narzędzi. Nie narzekam na brak klientów, a wręcz mogę powiedzieć, że doba jest dla mnie za krótka i ledwo nadążam z realizowaniem powierzonych mi zleceń. Założenie własnej firmy, oferującej usługi ślusarskie w Gdańsku, było chyba najlepszym, co mogłem wybrać w życiu. Moja praca nie jest monotonna, codziennie robię co innego, dzięki czemu nie dotyczy mnie wypalenie zawodowe i niechęć do pracy. Sam sobie jestem szefem, mogę wybrać czym chcę się aktualnie zajmować, a tworzenie nowych przedmiotów czy przywracanie do sprawności uszkodzonych urządzeń jest dla mnie w pełni satysfakcjonujące.

Dziękuję za poświęcony czas i przybliżenie tego zawodu.

Proszę i zachęcam do zainteresowania się tą profesją, jeśli ktoś szuka ciekawej i pożytecznej ścieżki kariery.

[ssba-buttons]

Otworzymy każdy zamek!

24h / 7dni w tygodniu

Zadzwoń

510 510 118