Blog najlepsze otwieranie

Słowniczek pojęć związanych ze ślusarstwem

Home / Blog / Artykuły / Słowniczek pojęć związanych ze ślusarstwem

21 sierpnia 2019

Ostatnia aktualizacja 13 listopada 2023

Zacznijmy od tego co tak naprawdę znaczy słowo ślusarstwo. Być może każdy z nas wie kim jest ślusarz i co należy do jego obowiązków, ale czy zastanawialiście się jak brzmi to pojęcie?

Ślusarstwo – jest to zawód, który znany jest już od starożytności. Dawniej nazywany był rzemiosłem. Główne zadanie ślusarza to ręczna obróbka metali na zimno, mająca na celu wykonanie różnego typu przedmiotów metalowych, montaży czy naprawy urządzeń technicznych.

Najważniejsze pojęcia dotyczące ślusarstwa

 

 

Pojęcia związane z podstawowymi czynnościami, które wykonuje ślusarz

Trasowanie – jest to proces, który stosuje się w obróbce materiałów. Polega na wyznaczaniu linii na powierzchni półwyrobu, które następnie służą do wycinania określonego przedmiotu. Trasowanie to bardzo ważna technika od której zależy perfekcja dalszej obróbki metalu.

Wyoblanie – zwane inaczej drykowaniem. Jest to rodzaj obróbki plastycznej blachy, która pozwala nadać jej wybraną formę kształtu.

Piłowanie – polega na skrawaniu niewielkiej ilości warstwy materiału z obrabianej powierzchni za pomocą pilników.

Szlifowanie – jest to końcowa obróbka powierzchni materiału, którego szlifuje się za pomocą papieru ściernego. W efekcie otrzymamy wymiarową i kształtną powierzchnię z lekką chropowatością.

Skrobanie – polega na ręcznym skrawaniu danego materiału z powierzchni wstępnie obrobionego przedmiotu cienkich i drobnych wiórków za pomocą skrobaków.

Gwintowanie – jest to proces nacinania gwintu za pomocą takiego sprzętu jak frezarki, wiertarki lub po prostu szlifierki do gwintów.

Nitowanie – jest to łączenie ze sobą blach czy tworzyw sztucznych za pomocą nitów. Przez długi czas była najważniejszą metodą łączenia metalowych elementów konstrukcji. Współcześnie nitowanie zostało powiązane ze spawaniem i zgrzewaniem.

Lutowanie – polega na łączeniu elementów metalowych za pomocą roztopionego metalu dodatkowego zwanego lutem.

Spawanie – polega na połączeniu dwóch materiałów poprzez nagrzanie i stopienie ich w miejscu łączenia.

Pojęcia związane z podstawowymi narzędziami, których używa ślusarz

Przecinak – jest to narzędzie w kształcie zaostrzonego jednostronnie, metalowego pręta, który służy do kucia lub przecinania poprzez uderzenie młotkiem w jego tępy koniec.

Spawarka – jest to urządzenie służące do spawania, czyli łączenia elementów metalowych przy wykorzystaniu dodatkowego ogniwa, którym najczęściej jest elektroda.

Wytaczak – jest to nóż tokarski, który służy do wykonywania w danym materiale otworów i rowków przez toczenie.

Strugarka – jest to maszyna do obróbki skrawaniem danej płaszczyzny.

Gwintownik – jest to narzędzie, które służy do nacinania gwintów wewnętrznych.

Nawiertak – jest to urządzenie obrotowe, które służy do wykonywania nawierceń pod późniejsze wykonane otwory.

Imadło – jest to narzędzie służące do mocowania przedmiotów do obróbki ręcznej lub mechanicznej.

Mesel – jest to stalowe narzędzie ze zwężonym ostrzem stosowane do cięcia cienkich elementów metalowych takich jak blachy czy pręty.

Frez – jest to narzędzie skrawające o ruchu obrotowym wyposażone w wiele ostrzy. Stosuje się je do obróbki nie tylko płaskich powierzchni ale także do kształtownych przedmiotów wykonanych z różnych materiałów.

Gwoździarka – jest to to elektryczne, gazowe lub pneumatyczne urządzenie do wbijania gwoździ.

Ostrzarka – jest to maszyna mechaniczna, służy do ostrzenia narzędzi do skrawania m.in. noży lub wierteł.

Plazmotron – jest to narzędzie, które stosuje się w technice spawania i cięcia nietopliwych lub trudnotopliwych materiałów.

 

Jak widzicie jest trochę tych pojęć. Jednak ich lista jest o wiele dłuższa, postanowiliśmy wybrać tylko te podstawowe i mniej znane definicje żeby w pewien sposób przybliżyć Wam temat dotyczący ślusarstwa.

 

 

[ssba-buttons]

Otworzymy każdy zamek!

24h / 7dni w tygodniu

Zadzwoń

510 510 118