Blog najlepsze otwieranie

Okradziono moje mieszkanie, ile zamków jest potrzebne do ubezpieczenia?

Home / Blog / Artykuły / Okradziono moje mieszkanie, ile zamków jest potrzebne do ubezpieczenia?

12 sierpnia 2019

Ostatnia aktualizacja 27 sierpnia 2019

Temat dotyczący kradzieży wciąż powraca. Jest to utrapienie dla wszystkich właścicieli lub najemców mieszkań. Niestety zjawiska nie da się całkowicie wykluczyć ale da się je choć trochę zminimalizować. Trzeba tylko wiedzieć jak. A o to się nie martwcie, bo wszystko zostało wyjaśnione w poniższym artykule.

Spis treści:

  • Rodzaje kradzieży
  • Jak zabezpieczyć swoje mieszkanie przed długotrwałym wyjazdem?
  • Ubezpieczenie mieszkania
  • Jak zminimalizować ryzyko kradzieży?

Rodzaje kradzieży

Kradzież to czyn przepołowiony. W zależności od wartości danego przedmiotu zabrania cudzej rzeczy może być wykroczeniem lub przestępstwem. Za takie czyny przewiduje się karę grzywną lub karę ograniczenia i pozbawienia wolności.

Przywłaszczenie stanowi zabranie cudzej rzeczy w celu jej przywłaszczenia, przy legalnym jej zdobyciu, ale nielegalnym zatrzymaniu. Przywłaszczenie uznane jako wykroczenie grozi kara grzywny, natomiast za przywłaszczenie uznane jako przestępstwo grozi kara od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności.

Kradzież z włamaniem – jest to zabranie cudzej rzeczy w celu jej przywłaszczenia oraz złamania zabezpieczeń strzegących danej rzeczy. Kradzież z włamaniem zalicza się jako przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności od jednego roku do dziesięciu lat.

Kradzież rozbójnicza – jest to zabranie cudzej rzeczy w celu jej przywłaszczenia przy użyciu przemocy lub grożenia użycia przemocą wobec danej osoby. Taką kradzież zalicza się do przestępstwa, za które grozi kara pozbawienia wolności od jednego roku do dziesięciu lat.

Kradzież metodą „na klamkę”; „na urzędnika” oraz „na śpiocha”

Metoda kradzieży „na klamkę”

Złodzieje najczęściej wybierają mieszkania, które są słabo zabezpieczone. Okradają je, nie włamując się do nich. Wchodząc do bloku mieszkalnego słuchają co się dzieje w poszczególnych pomieszczeniach, potem sprawdzają czy drzwi są otwarte. Jeśli tak, to dyskretnie wchodzą i zabierają rzeczy, które są w pobliżu m.in. torebki, telefony, a nawet kurtki. Mieszkańcy w tym momencie wykonują swoje prace domowe lub po prostu zapomnieli zamknąć drzwi na klucz. Często nie są oni świadomi, że obca osoba weszła do środka.

Metoda kradzieży „na urzędnika”

Ofiarami tej kradzieży najczęściej padają osoby starsze. Złodzieje przebierają się za urzędnika, funkcjonariusza policji bądź zwykłego robotnika. Osoby w podeszłym wieku nie są w stanie odróżnić czy dana osoba jest prawdziwym przedstawicielem. Złodzieje najczęściej wchodzą pod pozorem naprawy czegoś, proszą osobę o jakieś dokumenty bądź proszą o szklankę wody. Wtedy nadarza się okazja, że złodziej zostaje sam w pomieszczeniu i wtedy dochodzi do kradzieży pieniędzy czy cennych rzeczy.

Metoda kradzieży „na śpiocha”

Złodzieje włamują się do mieszkania w nocy, kiedy domownicy śpią. Najczęściej między drugą a piątą godziną. Kradną wtedy wartościowe przedmioty takie jak biżuteria, pieniądze czy drogi sprzęt.

Jak zabezpieczyć swoje mieszkanie przed długotrwałym wyjazdem?

Jak wiadomo, większość ludzi wyjeżdża na urlop dopiero latem. Jest wtedy ładna pogoda i więcej atrakcji. A właśnie sezon urlopowy jest czasem, w którym złodzieje nie śpią. Wiele osób podczas nieobecności zostawia dom bez opieki. Przypadkowo zostawią uchylone okno lub przymknięte drzwi balkonowe. Wtedy złodzieje mają łatwiej dostać się do domu. Ale pamiętajmy, że złodziej profesjonalista może poradzić sobie z najnowocześniejszym systemem zabezpieczeń i włamać się do domu. Dlatego oprócz zachowania ostrożności warto zadbać o ubezpieczenie mieszkania.

Ubezpieczenie mieszkania

Ubezpieczenie od kradzieży to w prawdzie mówiąc jedyna najlepsza forma zabezpieczenia dobytku. Sprawę z ubezpieczeniem warto załatwić jak najszybciej i zapoznać się z jego warunkami. Podstawowa polisa najczęściej chroni tylko mury budynku i elementy wbudowane lub wmontowane na stałe. Żeby móc ubezpieczyć nieruchomość także od kradzieży z włamaniem trzeba wykupić dodatkowe rozszerzenie polisy. Pamiętajmy, że ubezpieczenie od kradzieży z włamaniem możliwe będzie tylko wtedy, kiedy ubezpieczony odpowiednio zadba o zabezpieczenie swojego mieszkania. Jeśli zrozumienie formalności związanych z ubezpieczeniem jest dla nas za trudne możemy zgłosić się o pomoc do doradcy klienta, który pomoże nam wybrać odpowiednią ofertę i wytłumaczy każdy punkt umowy.

Jeżeli wystąpią jakieś problemy i ubezpieczyciel nie będzie chciał wypłacić pieniędzy, to warto zgłosić się do sądu i tam dochodzić swoich racji.

Jak zminimalizować ryzyko kradzieży?

Jeśli okradziono nasze mieszkanie, nie myślmy, że złodzieje już odpuścili i więcej nie wrócą. Po kradzieży powinniśmy jak najbardziej wzmocnić zamki, zaopatrzyć się w alarmy czy rolety antywłamaniowe. Wiadomo, że może nas to kosztować sporo pieniędzy, ale czy warto oszczędzać na bezpieczeństwie własnym i swoich bliskich? Nie warto. Jak wiemy złodzieje mogą sobie poradzić z nowoczesnymi systemami zabezpieczeń, ale czym nowocześniejsze tym trudniejsze do obejścia. Sprawi to, że wydłuży się ich działanie. Oprócz solidnego zabezpieczenia, pamiętajmy, żeby nie trzymać większych sum pieniędzy w mieszkaniu, bo to one są częstym łupem złodziei. Najlepiej przechowywać je w banku. Jednak kiedy zajdzie potrzeba i jesteśmy zmuszeni przechowywać gotówkę w domu, to najlepiej jest wybierać takie miejsca, które nie przyjdą nikomu na myśl. Ważne jest też, żeby zachować czujność. Nie dajmy się zwieść złodziejom, którzy podają się za urzędnika. W tym przypadku poprośmy o dokument tożsamości, żeby upewnić się, że jest to właściwa osoba. Ale najważniejszą rzeczą jest to, żeby być życzliwym dla sąsiadów. Podczas naszej nieobecności, to oni mogą ocalić nasze mieszkanie przed kradzieżą.

Są to podstawowe punkty, które mogą nam pomóc w walce ze złodziejami. Jak to mówią przezorny zawsze ubezpieczony.

[ssba-buttons]

Otworzymy każdy zamek!

24h / 7dni w tygodniu

Zadzwoń

510 510 118