Blog najlepsze otwieranie

Kradzież samochodu na walizkę – na czym polega?

Home / Blog / Artykuły / Kradzież samochodu na walizkę – na czym polega?

27 sierpnia 2019

Bezkluczykowy system Keyless został stworzony po to aby ułatwić życie kierowcom. Ale to, co miało być dla nich ułatwieniem, stało się kolejną okazją do kradzieży. Nowsze auta wyposażone w taką funkcję przyciągają do siebie złodziei, którzy przy kradzieży samochodu wykorzystują metodę „na walizkę”. Co to w ogóle jest? Jak można się przed tym uchronić?

Spis treści:

  • Kradzież samochodu „na walizkę” – co to jest i na czym polega?
  • Jak zabezpieczyć swój samochód przed taką kradzieżą?
  • Podsumowanie

Kradzież samochodu „na walizkę” – co to jest i na czym polega?

Kradzież taką metodą dotyczy głównie drogich aut, które wyposażone są w system Keyless. Żeby doszło do takiej kradzieży potrzebne są dwie osoby, które mają ze sobą sprzęt ukryty w walizkach. Pierwsza z nich musi być wyposażona w skaner sygnału, a druga powinna posiadać wzmacniacz sygnału. Jak przebiega akcja kradzieży? Jedna osoba podchodzi do samochodu, a druga idzie w miejsce gdzie siła sygnału jest największa. Jeden ze złodziei chwyta za klamkę samochodu. W tym momencie pojazd wysyła do kluczyka sygnał elektroniczny z zapytaniem o kod dostępu. Kluczyk jest u właściciela pojazdu, który przykładowo znajduje się w środku budynku. Wtedy drugi ze złodziei podchodzi pod ścianę budynku z walizką i sprzętem ze wzmacniaczem przechwytuje odpowiedź kluczyka i przesyła do pojazdu. W ten sposób samochód odbiera właściwy sygnał kluczyka i cała przeprowadzona operacja kończy się sukcesem dla rabusi. Cała akcja trwa zaledwie 5-7 minut.

Jak zabezpieczyć swój samochód przed taką kradzieżą?

Żeby zabezpieczyć się przed kradzieżą samochodu metodą „na walizkę” trzeba opatentować sposób na kluczyki od auta. Najlepiej nie zostawiać ich niedaleko drzwi wejściowych, bo przez nie złodziej z łatwością mógłby przechwycić sygnał kluczyka. Można znaleźć w Internecie mnóstwo sposobów jak zapobiec takiej kradzieży. Ale to nie jest pewne rozwiązanie, bo samochód można ukraść też w dzień i nie spod własnego domu. Może to mieć miejsce np. na parkingu przed kawiarnią lub sklepie z odzieżą. A wtedy właśnie może dojść do niechcianej kradzieży.

Ale jak skutecznie zabezpieczyć samochód, żeby jego kradzież stała się już historią? Sposób jest naprawdę prosty. Wystarczy, że zaopatrzymy się w etui antykradzieżowe, które odbija sygnał z walizki i uniemożliwia przechwycenie sygnału. Koszt takiego etui wynosi jedynie 20-30 złotych. Mając taką obudowę możemy być pewni, że kluczyk jest w pełni bezpieczny i skutecznie chroni nasze auto. Dlatego warto wydać kilka groszy na etui do kluczyka, które nie wydaje się drogie w stosunku do samochodu wartego kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Podsumowanie

Kradzież metodą „na walizkę” to problem zachodnich krajów już od dłuższego czasu. Jednak Polska od kilku lat także zmaga się z tym problemem. Wiadomości o takim typie kradzieży szybko odbiły się echem we wszystkich mediach. Sprawa nabrała takiego obrotu spraw, że producenci samochodów cały czas pracują nad udoskonalaniem systemu Keyless. Co prawda zanotowano spadek kradzieży samochodów takim sposobem, ale złodzieje też nie śpią i mogą opracować kolejny, skuteczny plan, który pozwoli im na wtórne kradzieże pojazdów. Więc jeśli posiadasz samochód wyposażony w taki system, to koniecznie zwracaj uwagę na to gdzie trzymasz swój kluczyk a jeśli masz już dość martwienia się o kradzież własnego samochodu, to możesz zrezygnować z wygody i zakupić taki samochód, który posiada zwykły kluczyk.

 

 

[ssba-buttons]

Otworzymy każdy zamek!

24h / 7dni w tygodniu

Zadzwoń

510 510 118