Blog najlepsze otwieranie

Jakich narzędzi używa ślusarz?

Home / Blog / Artykuły / Jakich narzędzi używa ślusarz?

28 stycznia 2022

Praca ślusarza wymaga korzystania z wielu rozmaitych narzędzi – śrubokrętów, pincet, czy chwytaków zamkowych. Na przestrzeni lat zmieniały się one diametralnie i te, które są teraz wykorzystywane, są zupełnie inne. Bez nich ślusarze nie mogliby wykonywać praktycznie żadnych usług ślusarskich takich jak np. dorabianie kluczy do zamków czy wykonywanie okuć budowlanych. Jakie są narzędzia ślusarskie? Co warto o nich wiedzieć? Dowiedz się!

Narzędzia ręczne

Trudno wyobrazić sobie pracę ślusarza bez wykorzystania podstawowych narzędzi ręcznych. Każdy fachowiec koniecznie musi posiadać zestaw narzędzi takich jak m.in. młotek, przecinaki, wkrętaki, czy ręczne piły do metali. Nie może brakować też pilników, czyli bardzo prostych urządzeń wykorzystywanych w ślusarstwie. Dzięki nim można osiągnąć rozmaite efekty – nadawać detalowi określony kształt lub go wygładzić. To narzędzia, które są wykorzystywane każdego dnia w warsztacie ślusarskim, dlatego warto mieć ich zapas.

Co więcej – niezbędne są narzędzia pomiarowe takie jak na przykład mikrometry, nitownice ręczne, kleszcze i suwmiarki! Te ostatnie pozwalają na szybkie mierzenie wymiaru zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Natomiast przykładowo mikrometry służą do mierzenia wymiarów geometrycznych rzeczy stworzonych z twardych materiałów – np. stali. Niezastąpionym narzędziem jest też kątownik, który znajduje zastosowanie, gdy trzeba wyznaczyć kąty.

Niezastąpione elektronarzędzia

W pracy ślusarza niezbędne są również elektronarzędzia. To dzięki nim wszelkiego rodzaju usługi ślusarskie wykonywane są dużo szybciej i precyzyjniej. Do grupy najpopularniejszych urządzeń możemy zaliczyć przykładowo wiertarkę słupową, którą wykorzystuje się do wykonywania wierceń. Niezastąpiona jest też przecinarka do metalu, z której wielu ślusarzy korzysta każdego dnia, więc obowiązkowo musi być wysokiej jakości.

Do codziennej pracy ślusarza potrzebne są też szlifierki do metalu, które znajdują zastosowanie podczas prac wykończeniowych. Obecnie dostępne są na rynku szlifierki, dzięki którym różnego rodzaju prace są łatwiejsze i zajmują mniej czasu. Przydatna może okazać się również spawarka inwerterowa. Praca ślusarza w dużej mierze opiera się na elektronarzędziach, dlatego należy pamiętać o tym, aby podczas ich zakupu zainteresować się parametrami technicznymi. Najbezpieczniej elektronarzędzia kupować od zaufanych i znanych producentów, bowiem wtedy mamy pewność, że posłużą nam przez długie lata!

Odpowiednie wyposażenie ślusarza to podstawa

W dzisiejszych czasach warsztaty ślusarskie powinny być wyposażone w jak najlepszy sprzęt. Oprócz powyżej wymienionych narzędzi niezbędny jest również stół warsztatowy, który powinna cechować solidność i stabilność. Powinien zawierać minimum jedną pojemną szufladę, w której będą wygodnie przechowywane narzędzia wykorzystywane w codziennej pracy. Szczególnie istotnymi elementami stołu warsztatowego są też imadło czy uchwyty. Każdy ślusarz powinien dbać o to, aby mieć jak najlepiej wyposażony stół warsztatowy i wiele narzędzi, ponieważ wtedy praca jest dużo prostsza i zabiera mniej czasu. Wiążę się to również z tym, że taki fachowiec szybko zdobywa zaufanie klientów, więc może liczyć na większą ilość zleceń.

[ssba-buttons]

Otworzymy każdy zamek!

24h / 7dni w tygodniu

Zadzwoń

510 510 118