Blog najlepsze otwieranie

Jak zostać ślusarzem?

Home / Blog / Artykuły / Jak zostać ślusarzem?

26 kwietnia 2021

Ślusarz to fachowiec, który na co dzień zajmuje się obróbką metalu i wytwarzaniem części – zarówno do maszyn przemysłowych, jak i przedmiotów codziennego użytku. Mimo że mogłoby się wydawać, że każdy może nim zostać, to jednak warto wiedzieć, że w tym zawodzie sprawdzają się szczególnie osoby, które uwielbiają majsterkować, a dokładność to ich drugie imię. Zanim jednak  takie osoby będą mogły podjąć pracę np. w firmie budowlanej, to najpierw muszą zdobyć właściwe doświadczenie. Jak zostać ślusarzem? Dowiedz się!

Czym zajmuje się ślusarz?

Większość osób kojarzy ślusarza z tego, że zajmuje się naprawianiem kluczy, czy dorabia do nich klucze. Jednak czy to jedyne zadania, którym zajmuje się ten fachowiec? Oczywiście, że nie. Do jego obowiązków należy także obróbka metali na zimno, która odbywa się ręcznie albo też z wykorzystaniem elektronarzędzi.

Jakie doświadczenie koniecznie musi mieć ślusarz?

Nie każdy może zostać ślusarzem. Zanim będziemy mogli pochwalić się tytułem zawodowym ślusarza, to najpierw musimy zdobyć odpowiednie doświadczenie. Jest to możliwe m.in. w zasadniczej szkole zawodowej na kierunku ślusarza. Obecnie istnieją także technika o tym profilu – zatem jest to również ciekawa propozycja! Warto jednak wiedzieć, że jest też inna możliwość, aby móc pracować jako ślusarz – ukończenie kursów przygotowujących do zawodu. Bez doświadczenia i wiedzy, które możemy zdobyć w wyżej wymienionych miejscach, niemożliwa jest praca jako ślusarz.

Jaki powinien być ślusarz?

Choć każdy z nas może rozpocząć naukę i uczyć się na ślusarza, to jednak zainteresowani tym zawodem powinny wyróżniać się kilkoma cechami. Przede wszystkim powinni mieć zdolności techniczne i umiejętności manualne. W tym zawodzie niezwykle ważna jest też precyzja, dzięki której fachowiec może tworzyć różne przedmioty, które nie będą później wymagały poprawek. Dobry ślusarz powinien również mieć dobrą kondycję fizyczną, koordynację wzrokowo-ruchową, jak i być bardzo cierpliwy.

Gdzie może pracować ślusarz?

Teraz jest idealny moment na to, aby uczyć się na ślusarza, bowiem brakuje ich na rynku pracy. Mogą oni pracować w różnych miejscach. Jako pierwsze na myśl przychodzą nam oczywiście punkty, które zajmują się dorabianiem kluczy i drobnymi naprawami. Warto jednak wiedzieć, że ślusarze są też potrzebni w warsztatach samochodowych, firmach budowlanych, zakładach komunalnych, czy chociażby w zakładach przemysłu maszynowego. Jak zatem zauważamy – możliwości jest bardzo wiele!

Ile wynosi średnie wynagrodzenie ślusarza?

Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wiemy, że średnie zarobki ślusarzy wynoszą poniżej 4000 zł brutto. Ich mediana wynosi dokładnie 3740 zł brutto. Czy to dużo? Oczywiście to zależy dla kogo. Co prawda nie jest to najgorsza płaca, ale pamiętajmy, że ślusarze często pracują w trudnych, czy szkodliwych warunkach. Poza tym warto też dodać, że wynagrodzenie w tym zawodzie w dużej mierze jest zależne od tego, czym dokładnie zajmuje się ślusarz i ile ma zleceń – zatem w jednym miesiącu może być lepiej, natomiast w drugim dużo gorzej.

Jako ciekawostkę warto dodać, że mimo tego, że nie istnieją żadne przeciwwskazania, aby w tym zawodzie pracowali zarówno mężczyźni, jak i kobiety, to jednak pracuje w nim zaledwie 5% pań.

[ssba-buttons]

Otworzymy każdy zamek!

24h / 7dni w tygodniu

Zadzwoń

510 510 118