Blog najlepsze otwieranie

Jak złodzieje obserwują dom?

Home / Blog / Artykuły / Jak złodzieje obserwują dom?

28 września 2021

Coraz częściej słyszymy o włamaniach do domów i mieszkań. Są to zarówno zamieszkałe, jak i niezamieszkałe budynki. Dochodzi do nich zarówno w większych, jak i mniejszych miejscowościach. Zanim jednak dojdzie do włamania i kradzieży, to złodzieje przez dłuższy czas obserwują wybrany budynek, czyli cel. Z tego powodu Polacy częściej inwestują w lepsze zabezpieczenia dla swojej rodziny, jak i zgromadzonych dóbr. Jak złodzieje obserwują dom? Jak uchronić się przed włamaniem? Sprawdź!

Obserwacja obiektów i zdobywanie cennych informacji

Złodzieje nie przystępują do włamań ot tak. Cały ten proces zawsze jest solidnie zaplanowany i zanim się rozpocznie, to włamywacze najpierw zdobywają wartościowe informacje. Sprawdzają:

  • ile osób mieszka w danym mieszkaniu?
  • czy dom ma jakiekolwiek zabezpieczenia?
  • czy mieszkańcy domu pracują lub chodzą do szkoły w ciągu dnia?
  • jakie mają nawyki? (np. pozostawianie niezamkniętego okna)

Zawsze starają się być niezauważalni, choć jednak rzadko to się udaje. Gdy regularnie obserwujemy, że pod naszym domem parkuje taki sam samochód, często przychodzą przechodnie i pytają o konkretny numer domu, zdarzają się głuche telefony, czy inne dziwne sytuacje, to najczęściej mają one ze sobą związek i oznaczają, że złodzieje planują włamanie do naszego domu!

Podszywanie się pod inne osoby i obserwacja z powietrza

Złodzieje muszą również wiedzieć, czy w danej nieruchomości znajdują się jakieś wartościowe przedmioty. Jak to jednak zrobić przed dokonaniem włamania? Jest to dość proste. Zazwyczaj włamywacze przebierają się za inne osoby i łatwo udaje im się wejść na teren konkretnego mieszkania. Udają kurierów, czy pracowników gazowni.

Włamywacze wykorzystują również drony. Zdalnie sterowane drony to idealne urządzenia do prostej i bezpiecznej obserwacji domu. Dzięki nim można dowiedzieć się, czy aktualnie ktoś z domowników przebywa w mieszkaniu, a także co cennego można znaleźć w lokalu.

Czy złodzieje oznaczają mieszkania, które zamierzają okraść?

Tak, bardzo często! Dlatego, gdy na drzwiach, ogrodzeniu czy wycieraczce zauważymy coś niepokojącego, to powinna obudzić się nasza czujność. Złodzieje mają różne znaki, które oznaczają plan włamania. Często jest to np. krzyż, diament, czy monety rozrzucone pod drzwiami. Nierzadko zaklejają także dziurki od kluczy taśmą – to kilka klasycznych złodziejskich znaków, które informują (choć nie zawsze), że włamywacze zainteresowali się naszym domem.

Należy również wiedzieć, że włamywacze często robią także zdjęcia domów, które chcą okraść. Jeśli więc zauważymy takie coś, to warto po prostu zapytać o cel takiego działania. Niestety nie jest to niezgodne z prawem, więc niewiele możemy tutaj zdziałać.

Jak postępować, gdy orientujemy się, że nasz dom jest obserwowany?

Najważniejsze jest to, aby nie panikować. Wiadomo, że gdy dowiadujemy się, że miejsce, w którym powinniśmy czuć się bezpiecznie, jest obserwowane, to pojawia się stres. Jest to jednak sytuacja, w której nie jesteśmy bezbronni. Warto wtedy zwracać większą uwagę na dom, jak i poinformować sąsiadów o swoich podejrzeniach. Dzięki temu będą bardziej czujni i gdy pod naszą nieobecność zauważą coś niepokojącego, to od razu zawiadomią nas lub odpowiednie służby.

Należy zadbać również o to, aby domownicy pamiętali o zamykaniu okien. Nie wolno także zostawiać otwartych drzwi wejściowych, jak i nie powinno się wpuszczać obcych osób do środka – większość spraw w końcu można załatwić przed domem. Inną możliwością jest skontaktowanie się z policją, lecz gdy nie doszło jeszcze do przestępstwa, to najprawdopodobniej policja nie wdroży żadnych działań.

Zdecydowanie dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie systemów zabezpieczeń, jeśli ich nie mamy. To jeden z najskuteczniejszych sposobów, by uchronić się przed włamaniem. Możemy także podjąć współpracę z agencją ochrony, która 24 godziny na dobę będzie czuwała nad naszym domem. Korzystną inwestycją może okazać się też montaż okien lub drzwi antywłamaniowych, zaś jeśli nie chcemy, wydawać, aż tylu pieniędzy, to możemy zdecydować się na wymianę samego zamka i tą metodą podnieść poziom bezpieczeństwa.

[ssba-buttons]

Otworzymy każdy zamek!

24h / 7dni w tygodniu

Zadzwoń

510 510 118