Blog najlepsze otwieranie

Jak zachować się podczas włamania?

Home / Blog / Artykuły / Jak zachować się podczas włamania?

28 lipca 2021

Nigdy nie mamy pewności, czy ktoś nie zechce włamać się do naszego mieszkania. Jest to zdecydowanie traumatyczne przeżycie. W końcu dom to miejsce, które powinno być całkowicie bezpieczne. Niestety każdego roku dochodzi do kilkudziesięciu tysięcy włamań. Dlatego każdy powinien wiedzieć, jak zachować się, gdy dojdzie do takiej sytuacji. Najważniejsze wskazówki przedstawimy w tym artykule. Zachęcamy do przeczytania!

Kiedy najczęściej dochodzi do włamań?

W naszym kraju co roku dochodzi do około 70 tysięcy włamań rocznie. Jest to ogromna liczba. Złodzieje najczęściej atakuje nocą lub wtedy gdy nikogo nie ma w domu (np. gdy jesteśmy na urlopie). Zazwyczaj udaje im się pokonać kiepskiej jakości zamki, okna lub blokady elektroniczne. Włamywacze, zanim dostaną się do konkretnego mieszkania/domu, to bardzo często obserwują go przez dłuższy czas.

Jak postępować, gdy dojdzie do włamania do domu?

Często jednak jest tak, że do włamania dochodzi wtedy, gdy jesteśmy w mieszkaniu. W takiej sytuacji większość z nas nie wie, jak się zachować. Ważne jest w takiej chwili, aby zachować spokój i zadbać o bezpieczeństwo swoje i pozostałych domowników. Najlepiej nie konfrontować się z intruzem, ponieważ możemy stracić zdrowie lub nawet życie. Dobrym pomysłem jest zamknięcie się w jednym z pomieszczeń, zabarykadowanie oraz powiadomienie policji. Następnie należy czekać, aż przybędzie i złapie włamywacza.

Niektóre osoby decydują sie także na zamontowanie instalacji alarmowej wraz z przyciskiem antynapadowym, która jest najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji, ponieważ w zaledwie kilka chwil powinna przyjechać firma ochroniarska i nam pomóc.

Czy możemy zaatakować intruza?

Gdy dochodzi do takiej sytuacji, jak włamanie do domu, to większość z nas traci nad sobą kontrolę i przystępuje do ataku włamywacza. Wielu bowiem wydaje się, że wtedy wszystkie formy obrony są dozwolone. Nie do końca. Możemy się bronić tylko wtedy, gdy występuje zagrożenie dla naszego życia lub zdrowia. Wtedy jak najbardziej możemy użyć pobliskich przedmiotów w celu zadania ciosu. Jeśli jednak napastnik jest spokojny i jedyne co chce, to szybko uciec, to absolutnie nie możemy go atakować, ponieważ nie zostanie to uznane jako obrona konieczna. Pamiętajmy zatem, aby postępować rozsądnie.

Skradzione karty bankowe – co robić?

Złodzieje nierzadko kradną karty kredytowe lub debetowe, na których większość z nas przechowuje duże ilości gotówki. Gdy zauważymy, że one zniknęły, to nie ma na co czekać. Należy jak najszybciej skontaktować się z bankiem lub udać do placówki w celu jej zablokowania oraz poinformowania o kradzieży. Podobnie postępujemy, jeśli ukradziony został telefon.

Co ważne jeśli mieszkanie jest ubezpieczone, to trzeba szybko skontaktować się z ubezpieczycielem. Jeśli nie zgłosimy tego natychmiast, to potem mogą występować problemy z uzyskaniem odszkodowania.

Jak uniknąć włamania do mieszkania?

Włamanie do mieszkania może nas bardzo wiele kosztować. W końcu często przechowujemy w nim drogocenne przedmioty, które mogą paść łupem złodzieja. Dlatego powinniśmy robić wszystko to, co tylko możliwe, aby nasz majątek był całkowicie bezpiecznym. W tym celu powinniśmy zainwestować przede wszystkim w antywłamaniowe drzwi oraz bezpieczne okna.

Zdecydowanie opłacalną inwestycją jest też system alarmowy z czujnikami ruchu. W sytuacji, gdy dojdzie do wykrycia aktywności w domu, to otrzymamy powiadomienie. Właściciele domków jedno- i wielorodzinnych bardzo często montują także przydatne kamery czy czujniki otwarcia okien i drzwi. Te wszystkie urządzenia mogą uchronić nas przed dużymi stratami!

[ssba-buttons]

Otworzymy każdy zamek!

24h / 7dni w tygodniu

Zadzwoń

510 510 118