Blog najlepsze otwieranie

Jak zabezpieczyć samochód przed zimą?

Home / Blog / Artykuły / Jak zabezpieczyć samochód przed zimą?

28 października 2021

Ostatnia aktualizacja 13 listopada 2023

Dużymi krokami zbliża się zima, więc teraz jest idealny czas, aby zabezpieczyć samochód przed tym najtrudniejszym okresem dla pojazdów. Wilgoć, mróz, silny wiatr, sól drogowa, czy opady śniegu to zaledwie kilka czynników, które niekorzystnie wpływają na auto. Jak właściwie zabezpieczyć pojazd? Dowiedz się!

Usuwanie ubytków

Zdecydowanie jednym z najważniejszych elementów zabezpieczania auta przed zimą jest usunięcie ewentualnych ubytków. Najpierw powinniśmy umyć samochód, ponieważ po umyciu najlepiej są widoczne ślady rdzy. Jak wiemy, rdza powstaje za sprawą sporej ilości wilgoci, zaś ta w połączeniu z solą drogową znacząco przyspiesza rozwój korozji. Trzeba więc precyzyjnie zabezpieczyć karoserię.

Rozpoczynamy od wspomnianego mycia pojazdu. Gdy pojazd już będzie czysty, zwróćmy uwagę przede wszystkim na maskę, klapę bagażnika i nadkola. Jeśli zauważymy niepokojące ubytki, to należy je usunąć. Może spróbować samodzielnie to wykonać – wystarczy zetrzeć korozję, a później użyć epoksydowy podkład w sprayu, aby zabezpieczyć ubytek. Możemy również udać się do warsztatu i zlecić takie prace fachowcom.

Woskowanie lakieru

Nadal pozostajemy w temacie karoserii. Każdy kierowca zapewne wie, że ujemne temperatury i środki stosowane przez drogowców to nie najlepsze połączenie… Mogą bowiem spowodować matowienie lakieru i utratę jego blasku. Dlatego zaleca się nawoskowanie lakieru przed nadejściem zimy. Możemy sięgnąć po szampon z dodatkiem wosku i umyć nim pojazd – to najprostsze rozwiązanie, ale jest to rodzaj zabezpieczenia auta jedynie na około tydzień… Dużo lepszy w tej kwestii jest twardy wosk, który nakłada się na karoserię, pozostawia do wyschnięcia, a następnie przechodzi się do polerowania. Taki preparat zapewnia ochronę auta nawet przez 3 miesiące! Pamiętając o woskowaniu lakieru przed zimą, mamy pewność, że karoseria będzie miała piękny połysk i odświeżony kolor.

Sprawdzenie stanu akumulatora

Brak możliwości uruchomienia pojazdu może być dużym problemem. Zwłaszcza jeśli zdarzy się to o poranku, gdy spieszymy się do pracy. Najczęściej okazuje się, że jest to spowodowane zużytym lub rozładowanym akumulatorem. Zatem w ramach zabezpieczenia auta przed zimą zalecamy sprawdzenie stanu akumulatora – jest to możliwe m.in. za pomocą multimetru. Gdy okaże się, że spoczynkowe napięcie akumulatora jest niższe niż 12,5 V, to może to oznaczać, że akumulator jest już zużyty bądź niewystarczająco naładowany.

Zabezpieczenie uszczelek i zamka

Zimą nierzadko zdarzają się sytuacje, wskutek których nie możemy dostać się do wnętrza samochodu. Zazwyczaj powodem są przymarznięte uszczelki. Istnieje jednak prosty sposób, by się przed tym uchronić. Wystarczy, że przed nadejściem zimy posmarujemy uszczelki wazeliną techniczną, bądź specjalnie do tego stworzonym preparatem. To szczególnie ważne w przypadku starszych pojazdów.

Bardzo często kierowcy zmagają się też z problemem zamarzniętego zamka. Tutaj rozwiązanie jest podobne do tego, które powinniśmy zastosować, jeśli nie chcemy zmagać się z przymarzniętymi uszczelkami. Najlepiej sięgnąć po dedykowany olej bądź smar, który został stworzony do zamków drzwiowych i zaaplikować go, zanim nadejście zima. Efekt? Zamek na pewno nie  będzie zamarzać zimą, nawet jeśli będzie miał kontakt z wodą w połączeniu z minusowymi temperaturami i w ten sposób uda nam się uniknąć awaryjnego otwierania samochodu.

Ochrona podwozia

Zima niekorzystnie wpływa na karoserię auta – o tym już wspomnieliśmy. Kierowcy jednak często zapominają o tym, że podwozie cierpi jeszcze bardziej! To właśnie pod nie trafia najwięcej brudu, dlatego warto je regularnie myć za pomocą myjki ciśnieniowej i kontrolować jego stan. Często podwozie ulega korozji, zatem gdy ją zauważymy, to powinniśmy przeprowadzić konserwację, a najlepiej oddać pojazd w ręce fachowców.

Niewidzialna wycieraczka

W ramach zabezpieczania auta na zimę warto też zdecydować się na aplikację niewidzialnej wycieraczki. Cóż, nie da się ukryć, że jazda w śnieżnych warunkach bywa trudna. Największym problemem najczęściej jest woda i inne zanieczyszczenia, które są obecne na przedniej szybie. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie niewidzialna wycieraczka, która poprawia komfort jazdy w deszczu, bowiem eliminuje wodę z szyby, jak i zapobiega przed przywieraniem do niej zanieczyszczeń.

[ssba-buttons]

Otworzymy każdy zamek!

24h / 7dni w tygodniu

Zadzwoń

510 510 118