Blog najlepsze otwieranie

Jak zabezpieczyć mieszkanie po zakupie?

Home / Blog / Artykuły / Jak zabezpieczyć mieszkanie po zakupie?

9 stycznia 2019

Ostatnia aktualizacja 13 listopada 2023

Każdy w swoim życiu ma przynajmniej kilka ważnych chwil, w których doznaje poczucia spełnienia, niezależności i całkowitej słuszności swoich decyzji. Z pewnością ma to miejsce kiedy dochodzi do zakupu własnego mieszkania – swoistego azylu, miejsca gdzie można będzie pozwolić sobie na bycie po prostu sobą. Jednak gdy już dojdzie do zamknięcia, za byłym właścicielem lub developerem drzwi i przyjdzie czas na napawanie się swym nowym nabytkiem, trzeba na chwilę przystanąć. By móc w pełni czuć się komfortowo należy pamiętać o bezpieczeństwie i spokoju ducha … czas zabezpieczyć dom.

Czy wymiana zamków jest istotna?

Wymiana zamków to niby błaha rzecz, którą można odłożyć na później … nic bardziej mylnego. Choć ufność wobec bliźnich ma rację bytu, to jednak zdrowy rozsądek (szczególnie w tym wypadku) powinien być na pierwszym miejscu. Kupując mieszkanie każdy otrzymuje od sprzedającego komplet kluczy, które niestety tylko w sposób symboliczny wskazują, iż to nabywca jest wyłącznie stróżem swego mieszkania. Nikt nigdy nie otrzymuje żadnej gwarancji, że nie istnieją ich duplikaty lub zamek (zamontowany nawet w najsolidniejszych drzwiach) spełnia swoje zadanie. Należy pamiętać, iż w przypadku zapewnienia bezpieczeństwa sobie i swoim bliskim, każdy powinien mieć 100% pewności względem zainstalowanych zabezpieczeń.

Czym ryzykują nabywcy, którzy nie dokonali tak prozaicznej czynności jak natychmiastowa wymiana zamków? Oto kilka przykładów:

  1. Umożliwienie napaści w chwilach bezbronności;
  2. Umożliwienie grabieży naszego mienia ruchomego;
  3. Uniemożliwienie wypłacania odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej.

O ile pierwsze dwa punkty są w pełni zrozumiałe, o tyle ostatni może budzić zastanowienie. Otóż jak się okazuje, podpisując dokumenty z firmą ubezpieczeniową jednocześnie wyraża się zgodę na obowiązujący regulamin. Niewiele osób wie, że w przypadku np. kradzieży w ich mieszkaniu niektórzy ubezpieczyciele mogą odmówić wypłaty odszkodowania jeśli udowodni się, iż do włamania doszło z winy właściciela. Brak instalacji nowych zabezpieczeń (choćby wymiana zamka po zakupie) może być potraktowany jako narażenie własnego mienia.

Od czego należy rozpocząć zabezpieczanie nowego mieszkania?

Po otrzymaniu kluczy od mieszkania należy jak najszybciej (najlepiej tego samego dnia) przejść do wymiany zamków. Nie musi się to wiązać z wielkimi wydatkami. Wszystko jednak zależy od samego mechanizmu. Dlatego na samym początku należy sprawdzić czy zainstalowane zabezpieczenie drzwi działa sprawnie i jest na tyle wytrzymałe by powstrzymać otwarcie przysłowiowym „kopniakiem”. Niestety zdarza się czasami (na szczęście dość rzadko), iż rygiel zabezpieczający to tylko cienka blaszka złożona zimno na pół, która przy niewielkich próbach staranowania drzwi wyłamuje się lub wygina. W tym przypadku należy odpowiednio wymierzyć zamek i zakupić nowy, który go zastąpi. Wymiana całego zamka jest też wymagana w przypadku, gdy zainstalowany jest mechanizm bezwkładkowy, otwierany kluczem piórowym starego typu (najczęściej w starym budownictwie). Taki zamek jest w stanie otworzyć każdy, mając do dyspozycji zakrzywiony gwóźdź i to bez znajomości lockpickingu.

Obecnie jednak większość zamków wymaga wymiany tzw. wkładki. Jest to czynność dość prosta, ale pod warunkiem doboru odpowiedniej wkładki – głównie pod kątem wymiarów. Naturalnie istnieje wiele rozwiązań takich jak np. wkładka z pinami magnetycznymi lub z gałką od strony mieszkania. To jakie dodatkowe rozwiązanie konstrukcyjne należy wybrać zależy tylko i wyłącznie od wygody oraz poczucia bezpieczeństwa właściciela.

Naturalnie nie tylko drzwi do mieszkania mogą być słabym punktem w ustrzeżeniu się przed włamaniem. Należy pamiętać o zabezpieczeniach okien i drzwi balkonowych (szczególnie gdy mieszkanie jest ulokowane na parterze). Często nabywając mieszkanie, dodatkowo zakupuje się miejsce piwniczne, w którym można przechowywać równie cenne rzeczy jak w salonie. I w tym wypadku warto pamiętać o bezwzględnej wymiana zabezpieczeń, które zazwyczaj przybierają postać kłódki. Tutaj należy zwrócić uwagę nie tylko na jakość nowej kłódki, ale i zaczepy, które ze sobą wiąże – czy są solidnie zamontowane i wytrzymałe.

Warto skorzystać z usług profesjonalisty

To prawda, ponieważ nie każdy posiada zdolności ślusarskie. Ponadto żaden opis ani film instruktażowy nie przełoży się na doświadczenie, które wymagane jest w przypadku analizy jakości zamontowanych zamków lub instalacji nowych. Często bywa tak, iż na podstawie internetowych porad, wiele osób amatorsko stara się zapewnić bezpieczeństwo swemu domowi, a kończy się to nietrafionym zakupem i niepotrzebnym stresem. Dlatego należy zadać sobie pytanie: Czy warto korzystać z metody „prób i błędów”, gdy ważą się losy naszego bezpieczeństwa?

[ssba-buttons]

Otworzymy każdy zamek!

24h / 7dni w tygodniu

Zadzwoń

510 510 118