Blog najlepsze otwieranie

Ile kosztuje awaryjne otwieranie drzwi w samochodzie?

Home / Blog / Artykuły / Ile kosztuje awaryjne otwieranie drzwi w samochodzie?

27 lutego 2022

Nigdy nie znasz dnia, ani godziny, kiedy usługa awaryjnego otwierania drzwi będzie potrzebna. Poza sytuacją, kiedy zwyczajnie zapomnimy zabrać kluczyki z auta, awaryjne otwieranie drzwi może być konieczne jeśli nagle wysiądzie pilot do samochodu lub główny zamek w drzwiach kierowcy z jakiegoś powodu się zatnie.

W autach starego typu sposobem było otwarcie drzwi kluczem podobnego modelu. Niestety nowe pojazdy dysponują już innym rozwiązaniem technicznym i proste metody przestały działać.

Pierwsze awaryjne otwieranie drzwi uczy na lata

Do czasu, aż awaryjne otwieranie drzwi nie spotka danej osoby, nie zastanawia się ona nad całym procesem. Zazwyczaj awaryjnego otwieranie lubi nas zaskoczyć i to w najmniej oczekiwanym momencie. Na zakupach, kiedy pada deszcz lub w środku nocy, gdzie nie wypada hałasować, a alarm tylko czeka, aby odpalić syreny na pół osiedla.

Niewielu kierowców zastanawia się, jak można otworzyć w takiej sytuacji auto. Często też nie znają żadnej procedury awaryjnego otwierania.

Zobacz, czego nie robić, jeśli zatrzasnąłeś kluczyk w samochodzie

Po pierwsze, pod żadnym pozorem nie ingeruj w zamek do drzwi. Nie próbuj otworzyć drzwi na sprytne metody szpiegowskie przy pomocy spinacza, drucika lub innego narzędzia, bo możesz tylko uruchomić automatyczną blokadę całego auta.

Jeśli już zatrzasnąłeś klucze w środku, możesz zrobić następujące rzeczy:

  • Jeśli zapomniałeś kluczy samochodowych, idź po zapasowy klucz do domu;
  • Wezwij „złotą rączkę” od zatrzaśniętych aut;
  • Spróbuj podważyć dźwignię zamknięcia drzwi pod uszczelką szyby metodą „na wieszak”;
  • Jeśli nie możesz skorzystać z powyższych sposobów, pozostaje wybicie szyb.

Jeśli nie posiadasz dodatkowego klucza, ani kopii oryginały, dzięki której można by szybko dorobić nowy kluczyk, pozostaje uciec się do innych metod. W pierwszej kolejności warto poszukać ślusarza, który dostanie się do auta, nie powodując większych szkód.

Pomoc pogotowia zamkowego — jak przebiega awaryjne otwieranie zatrzaśniętych drzwi przez fachowca?

Musisz skorzystać z pogotowia zamkowego i zastanawiasz się, jak ślusarz otwiera drzwi zablokowanego auta? Zdarza się, że przy awaryjnym otwieraniu samochodu, specjalista korzysta z wytrycha. Jeśli z jakiegoś powodu nie uda się mu dostać do auta tą metodą, będzie próbował innymi metodami, którymi posługują się także złodzieje aut.

Jeśli powyższe sposoby zawiodą (a dzieje się tak zwykle przy drzwiach antywłamaniowych), ślusarz zaproponuje wywiercenie zamka od strony drzwi kierowcy, po czym otworzy auto i założy nowy zamek. Taka usługa kosztuj od 500 zł w górę. Nic więc dziwnego, że kierowcy decydują się na otwarcie auta na własną rękę.

Jak otworzyć zatrzaśnięty samochód wieszakiem?

Na pewno widziałeś na filmach, jak sprytny pan wyciąga druciany wieszak, rozgina go i robi użytek, otwierając auto w pięć sekund. Taka metoda jest możliwa, jeśli wiesz, gdzie szukać. Awaryjne otwieranie samochodów wieszakiem wymaga umiejętności odnalezienia mechanizmu ryglującego drzwi w drzwiach bocznych auta.

Drut wprowadza się pod uszczelkę przedniej szyby, po czym próbuje odryglować auto, poprzez odciągnięcie części odpowiedzialnej za rygiel. Można w ten sposób uniknąć wezwania drogiego pogotowia zamkowego, nie mniej czasem trochę się zejdzie, zanim uda się otworzyć drzwi.

Drugą metodą na otwieranie drzwi wieszakiem jest skorzystanie z gumowej poduszki, którą wciska się pomiędzy słupek a drzwi. Po napompowaniu poduszki, drzwi samochodu odchylają się na tyle, że drutem można swobodnie sięgnąć klamkę lub kluczyki. Proste!

Którą szybę wybić w aucie podczas awaryjnego otwierania?

Uwaga: w powszechnej opinii panuje przekonanie, że wybicie najmniejszej szyby w aucie będzie najtańszym sposobem jego otwarcia. Otóż to niekoniecznie jest prawda.

Zanim zdecydujesz się na wybicie najmniejszej szyby w samochodzie, chcąc uchronić się od większych kosztów, sprawdź najpierw dostępność szyb do Twojego modelu samochodu. Może zdarzyć się taka sytuacja, że to wybicie szyby obok kierowcy będzie najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Bo ta szybka nie posiada zwykle przyciemnienia oraz pasków nagrzewających.

Inteligentny samochód połączony z systemem IT

Najmniejszy problem awaryjnego otwierania auta ma miejsce w nowoczesnych samochodach, które obsługują system informatyczny połączony z biurem obsługi klienta. Takie auto posiada też menu awaryjne otwieranie drzwi, które możesz odpalić wprost ze smartfona.

Zdarza się, że wystarczy wysłać maila z poleceniem do panelu samochodu, aby ten otworzył się sam. W niektórych przypadkach wystarczy zadzwonić na infolinię, która odblokuje samochód zdalnie. Rozwiązania te jednak są bardzo drogie i stać na nie jedynie najbardziej zamożne osoby.

Możliwe skutki niewłaściwego awaryjnego otwierania drzwi w samochodzie

Jak to w życiu, raz z górki, raz pod górkę. Jeśli auto wyposażone jest w system antywłamaniowy, to może się zdarzyć sytuacja, w której jeden niewłaściwy ruch spowoduje automatyczne zaryglowanie samochodu.

W takim przypadku już praktycznie nic nie pomoże, by go otworzyć, a jedyną drogą dostania się do auta może być wywiercenie zamka w drzwiach kierowcy i fizyczne otwarcie rygla lub wybicie szyby.

Podsumowanie: Ile kosztuje awaryjne otwieranie samochodu?

Zgubienie kluczyków bądź pozostawienie ich w środku auta, może kosztować właściciela sporo pieniędzy, czasu i nerwów. Od zniszczenia lakieru auta, po usterki uszczelek drzwi i wybicie szyb. Nie najtańszym rozwiązaniem będzie też pogotowie zamkowe.

Koszty pracy ślusarza uzależnione są od kilku czynników:

  • modelu samochodu;
  • odległości, jaką ślusarz musi przebyć, aby przyjechać z pomocą;
  • pory dnia, w której udzielona zostanie usługa;
  • sposobu otwierania samochodu.

Najdroższym rozwiązaniem będzie wywiercenie i montaż nowego zamka do drzwi kierowcy. Jest to ostateczność, którą stosuje się, jeśli inne metody zawiodą.

[ssba-buttons]

Otworzymy każdy zamek!

24h / 7dni w tygodniu

Zadzwoń

510 510 118