Blog najlepsze otwieranie

Czy można dorobić złamany klucz, nawet jeśli utknął w zamku?

Home / Blog / Artykuły / Czy można dorobić złamany klucz, nawet jeśli utknął w zamku?

30 marca 2022

Złamany klucz, to nie koniec świata. Nawet jeśli kluczyk utknął w zamku, a Tobie pozostał brelok w ręku, wszystko można jeszcze naprawić i to bez większego problemu.

Co prawda możesz mieć nieco więcej kłopotu, jeśli odłamana część klucza została w zamku, ale i w takiej sytuacji możesz sobie poradzić i bez problemu dorobić złamany klucz. Jak to zrobić? Przeczytasz w niniejszym artykule.

Złamany kluczyk i co dalej?

Po pierwsze nigdy nie wyrzucaj złamanego klucza. Obecnie na rynku dostępne są takie metody dorabiania złamanych kluczyków, że nie warto inwestować w nowy zamek, który z reguły będzie dużo droższy, niż samo dorobienie zapasowego kluczyka.

Dobry ślusarz poradzi sobie z dorobieniem klucza, nawet jeśli rozpadł się na kilka elementów. Specjalistyczny zakład ślusarski ma bowiem do dyspozycji takie metody, jak:

  • dorabianie klucza ze zdjęcia;
  • dorobienie kluczyków z odcisku;
  • wykonanie nowego klucza na podstawie posiadanego zapasu;
  • dorabianie klucza z rozrysowanego wzoru, który specjalista odtworzy na podstawie dostępnych elementów.

Zanim pójdziesz do pierwszego lepszego punktu z dorabianiem kluczy, zadzwoń do kilku i upewnij się, z jakiej metody w danym miejscu korzystają.

Jak wyjąć odłamaną część z zamka?

Są sytuacje, w których możemy stracić głowę i zdrowy rozsądek. Jedną z nich jest moment, kiedy doświadczamy złamania klucza, którego jedna część zostaje w zamku.

Bez względu na to, czy złamałeś klucz do samochodu i został w stacyjce, czy śpiesząc się na balet z dzieckiem, ułamałeś klucze do mieszkania i nie możesz teraz dostać się do wewnątrz, odetchnij i ochłoń, zanim przystąpisz do dalszej operacji.

Co zrobić, kiedy ułamana część klucza wystaje z zamka?

Są plusy i minusy takiej sytuacji. Plusem jest to, że przy pomocy szczypiec, kombinerek lub pęsety, prawdopodobnie wyjmiesz ułamaną część klucza bez problemu. Minus jest taki, że nie otworzysz drzwi, chyba że masz zapasowy klucz.

Jako sobie poradzić z kluczem, który przepadł w czułościach trybików zamka?

Jeśli ułamanie nastąpiła na takiej długości kluczka, że został głęboko w zamku, to istnieje prawdopodobieństwo, że będziesz mógł otworzyć drzwi, jednak nie należy przyzwyczajać się do takiej sytuacji. Odłamaną część trzeba usunąć i można to zrobić, wlewając do zamka drzwi śliskiej substancji typu smar, czy olej, by później wygrzebać delikatnie ułamaną część drobną pęsetą lub drucikiem.

Jeden nieodpowiedni krok i będziesz musiał kupić nową stacyjkę

Jeśli złamanie miało miejsce w stacyjce samochodu, odradzamy wlewanie do niej jakiegokolwiek środka smarującego. Jeśli nie możesz odpalić auta i nie udaje Ci się wyjąć pozostałości z zamka, pozostaje wezwanie fachowca. Odradzamy także własnoręczne rozkręcanie stacyjki w celu wyjęcia złamanego klucza.

Inaczej wygląda sytuacja, kiedy klucz ułamał się od strony pasażera. Złamany kluczyk w tym miejscu może Ci w ogóle nie przeszkadzać w korzystaniu z samochodu, tak więc czasem wystarcza wziąć nowy klucz w postaci zapasu i można jechać dalej.

Uwaga: jeśli masz do dyspozycji jedyny klucz, doradzamy dorobić ten klucz i używanie jego kopii, by zapasowy oryginał pozostał bezpieczny w szufladzie na tak zwaną czarną godzinę.

Dorabianie kluczy do mieszkania

W przypadku, gdy udało Ci się wydostać złamany kluczyk, możesz go bez problemu dorobić w pobliskim punkcie, na podstawie dwóch części. Oczywiście dorobienie klucza w taki sposób może trochę więcej kosztować.

Złamany klucz do samochodu

Jak w przypadku kluczy do mieszkania, tak i złamany klucz zamka samochodowego możesz bez problemu dorobić na podstawie odzyskanych części.

Aby dorobić złamany kluczyk samochodowy, musisz zabrać do punktu usługowego także odłamaną jego część. W tym celu udaj się do pobliskiego serwisu, możesz to także zrobić drogą wysyłkową. Dorobić klucz możesz także na podstawie zdjęcia, o czym napiszemy poniżej.

Czy można dorobić kluczyk do samochodu?

Czy można dorobić złamany klucz do samochodu, jeśli nie mam zapasowego kluczyka? Owszem, taka operacja także jest możliwa. Dorobić klucz możesz wyłącznie na podstawie odłamanych elementów, tak więc ważne jest, byś odzyskał wszystkie części.

Czy można skleić złamany klucz?

Teoretycznie taka sytuacja jest możliwa, lecz absolutnie odradzane jest klejenie kluczy, ze względu na możliwość ponownego rozłamania klucza, a także utkwienia na stałe jego elementów na przykład w zamku auta. W przypadku stacyjki auta prawie zawsze trzeba wezwać ślusarza.

Złamany klucz w samochodzie utknął w drzwiach

Jeśli samochód stoi w bezpiecznym miejscu, a zamek znajduje się od strony pasażera i możesz posłużyć się zapasowym kluczykiem, to jesteś w całkiem komfortowej sytuacji, w której bez problemu dostaniesz się do auta.

Podjedź na spokojnie do najbliższego ślusarza i poproś o wyjęcie części tkwiącej w samochodzie. Być może od razu na miejscu będziesz mógł wykonać nowy kluczyk, który zakodujesz od razu do stacyjki.

Dorabianie klucza do samochodu ze zdjęcia

Wprawiony specjalista bez problemu dorobi złamany klucz na podstawie zdjęcia. Usługa tego typu nie wymaga wymiany wkładki, a auto nie poniesie żadnego uszczerbku.

Czy można dorobić kluczyk z immobilizerem?

Jak najbardziej tak, taka sytuacja także jest możliwa. O ile masz wszystkie ułamane części, to dorobisz taki kluczyk bez problemu. W punkcie obsługi możesz usłyszeć pytanie dotyczące sterowników EWS, które specjalista wgra do nowego chipa kluczyka. Jeśli nie posiadasz takiego oprogramowania, będziesz musiał udać się do punktu ASO w celu zamówienia oryginalnego klucza na podstawie kodu VIN.

Ile kosztuje dorobienie kluczyka z immobilizerem?

Koszt dorobienia kluczy do samochodu waha się od 100 złotych do kwoty nawet 300 zł. Wszystko zależy od tego, jaką techniką kluczyk będzie dorobiony. Na koszt wpływa także fakt, czy potrzebujesz nowego chipa, czy jedynie nowej obudowy i grotu kluczyka.

[ssba-buttons]

Otworzymy każdy zamek!

24h / 7dni w tygodniu

Zadzwoń

510 510 118