Blog najlepsze otwieranie

6 najczęstszych awarii samochodu

Home / Blog / Artykuły / 6 najczęstszych awarii samochodu

21 czerwca 2021

Ostatnia aktualizacja 13 listopada 2023

Posiadanie własnego samochodu to dość spore koszta. Musimy nastawić się na regularne wydatki w postaci paliwa, ubezpieczenia i tym podobne. Do tego należy uwzględnić ewentualne awarie samochodu, wskutek których niezbędne mogą być kosztowne naprawy. Kierowcy zmagają się z różnymi uszkodzeniami pojazdów – niektóre z nich są łatwe do usunięcia, natomiast z innymi problemami musimy koniecznie udać się do warsztatu samochodowego. Jakie usterki najczęściej się pojawiają? Dowiedz się!

Problemy z ogumieniem

Wśród najczęstszych awarii samochodów warto wspomnieć o problemach z ogumieniem. Chyba każdy kierowca choć raz się z nimi zmagał, lecz mamy dobrą wiadomość – zazwyczaj łatwo sobie z nimi poradzić. Awarią może być przebicie opony. Niestety przed tym praktycznie nie da się uchronić, dlatego tak ważne jest, aby zawsze mieć zapasowe koło. Oczywiście niezbędny jest również podnośnik i klucz do koła. Należy jednak wiedzieć, że usterki mogą być spowodowane także zbyt niskim lub wysokim ciśnieniem opon, zbyt dużym obciążeniem opon lub niewłaściwym dopasowaniem opon do felg.

Każdy kierowca musi zdawać sobie sprawę z tego, że uszkodzenia opon nierzadko wynikają z wad fabrycznych opon. W takim wypadku mamy prawo do ich zwrócenia oraz odzyskania całej wydanej kwoty na niesprawne opony. Dodatkowo pamiętajmy, że opony należy regularnie wymieniać – jeden komplet może nam posłużyć przez maksymalnie 6 lat, natomiast jazda na starszych oponach może być niezwykle niebezpieczna i doprowadzić nawet do wypadku!

Uszkodzenia silników

Silnik to bez wątpienia jedna z najważniejszych części samochodu. Niektórzy twierdzą nawet, że jest to serce każdego pojazdu. Niestety uszkodzenia bardzo często dotykają właśnie silników. Zazwyczaj są one spowodowane niewłaściwą eksploatacją samochodu, czy chociażby brakiem jego konserwacji. Awarii może ulec sam silnik, jak i również jego osprzęt, choć z tą drugą sytuacją mamy dużo częściej do czynienia. Można jednak w łatwy sposób uniknąć uszkodzeń silnika – wystarczy regularnie wymieniać olej i dbać i jego prawidłowy poziom.

Jeśli nie będziemy o tym pamiętać, to najpewniej z czasem pojawiają się przykre konsekwencje. Zaczną pojawiać się niewielkie wycieki, a później może dojść do zatarcia silnika, czy chociażby zepsucia turbosprężarki. W takiej sytuacji musimy nastawić się na ogromny wydatek w postaci nawet kilku tysięcy złotych!

Problemy z karoserią

Każdemu kierowcy zależy na tym, aby karoseria jego auta wyglądała znakomicie. Niestety jednak czasem jest to utrudnione. Jednym z najczęstszych problemów jest rdza, która może powodować duże ubytki w aucie. Co więcej, jest to często ignorowane przez kierowców, a to spory błąd, bowiem rdza najczęściej się rozprzestrzenia i z czasem może pojawić się w większej ilości miejsc na samochodzie. Zazwyczaj korozja jest spowodowana wysoką wilgocią, czy też solą na drodze. Zatem, gdy zauważymy ją na naszym pojeździe, to powinniśmy jak najszybciej zdecydować się na wymianę tej części, na której pojawiła się rdza. Alternatywnym rozwiązaniem jest jej dokładne oczyszczenie oraz polakierowanie.

Zatrzaśnięte kluczyki

Wystarczy dosłownie chwila nieuwagi, by doszło do zatrzaśnięcia kluczyków w samochodzie. Pośpiech, stres, czy zwykłe niedopatrzenie mogą skutkować tym, że będziemy mieli poważny problem – zwłaszcza wtedy, gdy nie dysponujemy dodatkowym kluczem do auta. W takiej sytuacji najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z firmą zajmującą się awaryjnym otwieraniem drzwi. Eksperci szybko dotrą na miejsce i w zaledwie kilka minut poradzą sobie z tym problemem. Służą pomoc w każdej dzień w tygodniu, o dowolnej godzinie, więc niezależnie od tego, kiedy dojdzie do zatrzaśnięcia kluczyków, możemy się z nimi skontaktować.

Awarie akumulatora i alternatora

Problemy z akumulatorem to z pozoru poważne problemy, lecz okazuje się, że dość łatwo je rozwiązać. Najczęściej zmagają się z nimi użytkownicy używanych aut, gdy przychodzi zima. Brak możliwości uruchomienia auta o poranku jest uciążliwe, lecz wtedy możemy podejrzewać, że ta część zwyczajnie się rozładowała. Wśród innych przyczyn niesprawności wymienia się niewłaściwy dobór akumulatora do auta, niski poziom elektrolitów, zardzewiałe zaciski, czy chociażby zbyt wysoką temperaturę – wewnątrz lub na zewnątrz.

Inną częścią ściśle powiązaną z akumulatorem jest alternator, który odpowiada za jego ładowanie. Gdy zauważymy żółtą kontrolkę na desce rozdzielczej, to znak, że mamy problem. Usterki najczęściej dotyczą zużytych łożysk, szczotek, pękniętej obudowy, zwarć, przebić w uzwojeniu, czy zanieczyszczeń prowadzących do zatarcia.

Kłopoty z hamulcami

Kierowcy nierzadko zmuszeni są do naprawy samochodu, gdy pojawiają się problemy z hamulcami. Chyba każdy z nas wie, że jest to niezwykle ważny układ w każdym pojeździe, dlatego, gdy pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości, to powinniśmy udać się do sprawdzonego mechanika. W końcu chyba nie chcemy znaleźć się w sytuacji, w której nie będziemy w stanie zmniejszyć prędkości podczas jazdy, prawda?

Układ hamulcowy składa się z kilku części takich jak m.in. klocki, tarcze, zaciski, pompa, czy chociażby pedał hamulca. Najczęściej psują się klocki hamulcowe, które zazwyczaj przegrzewają się lub są nierównomiernie zużywane i wtedy trzeba koniecznie je wymienić. W tym zakresie warto dbać również o płyn hamulcowy i regularnie go sprawdzać oraz wymieniać.

[ssba-buttons]

Otworzymy każdy zamek!

24h / 7dni w tygodniu

Zadzwoń

510 510 118